X appاپلیکیشن اندروید سفریابی دریافت

ایران، سومین مبدا گردشگری جمهوری آذربایجان

اخبار
date۱۱ شهریور ۱۳۹۶
comment0

مطابق آماری که آژانس خبری «ترند» جمهوری‌ آذربایجان به نقل از رئیس انجمن گردشگری این کشور منتشر کرده، در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱۸۰ هزار ایرانی از این کشور بازدید کرده‌اند.

در این گزارش به نقل از ناهید باقروف آمده است: «بازدیدکنندگان کشورهای عربی و روسیه در صدر کشورهای سفرکننده به جمهوری‌ آذربایجان در تابستان ۲۰۱۷ قرار داشته‌اند.» به گفته وی، در مدت ۶ ماه بین ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۷، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر خارجی از این کشور دیدن کرده‌اند که در مقایسه با نیمه نخست سال ۲۰۱۶ افزایشی ۲۴ درصدی نشان می‌دهد. در نیمه نخست سال ۲۰۱۷، آذربایجان میزبان ۳۷۴ هزار و ۴۹۱ گردشگر روسی، ۲۵۴ هزار و ۴۲۵ گردشگر گرجی، ۱۸۰ هزار و ۱۰۳ گردشگر ایرانی، ۴۴ هزار و ۱۹۶ گردشگر اماراتی، ۲۷ هزار و ۳۴۲ گردشگر اوکراینی و ۱۹ هزار و ۳۵۵ گردشگر عراقی بوده است.

 

باقروف همچنین اشاره کرده که پروازهای مستقیم از باکو به جده در عربستان سعودی و بانکوک در تایلند از ماه سپتامبر آغاز می‌شود که به رشد جریان گردشگری کمک می‌کند. وی در ادامه صحبت‌های خود یادآور شده است: «از آنجا که نزدیکترین فرودگاه به مکه در شهر جده واقع شده است، به همین دلیل زائران آذربایجانی از مزایای معنوی این مقصد نیز بهره‌مند خواهند شد.»

 

به گزارش «دنیای اقتصاد»، در سال ۱۳۹۵ آذربایجانی‌ها با ۹۷۹ هزار و۳۱۹ گردشگر پس از عراق با یک میلیون و۳۹۲ هزار و ۲۴۵ نفر بیشترین بازدید را از ایران داشته و پس از این دو کشور نیز افغانستان با ۶۸۳ هزار و ۱۷۲ نفر و ترکیه با ۴۱۵ هزار و۱۱ نفر جزو ۴کشور نخست در تعداد گردشگر ورودی به ایران بوده‌اند.

 

تحلیل‌های آماری نشان می‌دهد جمهوری‌آذربایجان کشوری است که برخلاف ترکیه، تراز گردشگری ایران با آن مثبت است؛ یعنی گردشگرانی که از این کشور به ایران رهسپار می‌شوند بسیار بیش از گردشگرانی هستند که از ایران به مقصد این کشور حرکت می‌کنند. در سال ۲۰۱۳، حدود یک میلیون و ۷۸ هزار گردشگر آذربایجانی از ایران بازدید کرده بودند و این در حالی است که گردشگران ایرانی بازدیدکننده از جمهوری آذربایجان در این سال، به حدود ۱۴۴ هزار نفر می‌رسیدند.

 

منبع:دنیای اقتصاد

تازه های گردشگری

پربازدیدها

اخبار

  • دسته‌ها
  • کليه حقوق اين سايت متعلق به سفریابی می باشد . شما می توانید از سایت سفریابی در صورت پذیرش موافقت نامه کاربری استفاده نمایید.