X appاپلیکیشن اندروید سفریابی دریافت

راهنمای سفر به تایلند

راهنما و مقاله
date۲۲ خرداد ۱۳۹۶
comment0

سفر به تایلند به عنوان کشوری که دارای سیاست جذب توریست و امکانات زیادی در زمینه زیر ساخت های گردشگری اعم از هتل های متعدد، مراکز خرید متنوع و جاذبه های گردشگری و تفریحی پر تعداد است، بسیار لذت بخش است. قبل از برنامه ریزی برای سفر به تایلند، بهتر است تمام اطلاعات ضروری تایلند را کسب نمایید؛ از جمله این اطلاعات عبارتند از: بهترین زمان برای سفر به تایلند، وسایل مورد نیاز در سفر به تایلند، نحوه حمل و نقل و جابجایی در تایلند، آداب و رسوم تایلند، شماره تلفن های ضروری تایلند و همه مواردی که به شما کمک خواهند کرد تا سفر لذت بخشی را تجربه کنید. در این مطلب سعی شده است تا بخشی از مهمترین و کاربردی ترین اطلاعات مورد نیاز برای سفر به تایلند را به شما ارائه نماییم.

 

آب و هوای تایلند


تایلند در تمام طول سال نسبتا گرم است و در واقع دارای سه فصل است. در تابستان (مارچ تا جون) دما به بالاتر از ۴۰ درجه می رسد؛ بویژه در شمال شرق و بانکوک. سال نوی تایلند یا سونگران در ماه آوریل که گرم ترین ماه سال است، آغاز می شود و مردم برای اینکه از گرما نجات پیدا کنند در طی فستیوال ۳ روزه سونگران یکدیگر را به آب می اندازند که به جشن آب معروف است (اطلاعات بیشتر در این مورد را از اینجا بدست آورید). فصل بارانی (ژانویه تا اکتبر) با خود بارش ها و بارندگی سنگین را به همراه دارد که این بارش ها معمولا اغلب صبح زود یا اواخر بعد از ظهر اتفاق می افتند. دما به طور متوسط در تایلند بالاست و به خاطر سطح بالای رطوبت احساس ناراحتی خواهید کرد.

چه زمانی به تایلند سفر کنیم

 
بهترین زمان سفر به تایلند، فصل سرد سال یعنی ماه نوامبر تا فوریه است که هوا در طول این ماهها نسبتا خشک و مطبوع است. دما به ندرت در طول روز از ۳۵ درجه بالاتر می رود. استان های شمالی و شمال شرق تایلند، سرد هستند و اگر می خواهید به ارتفاعات سفر کنید حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید. ماه دسامبر در تایلند مثل کشورهای غربی، فصل جشن هاست. بعضی از رنگی ترین فستیوال ها مثل ” لوی کراتونگ “، ” تروپینگ آو کالرز ” و سال نو در این دوره هستند. مراکز اصلی خرید مخصوصا آنهایی که در بانکوک هستند، با گذاشتن نورهایی رنگارنگ و دکورهای زیبا و دکورهایی در زمینه کریسمس به هیاهوی پایان سال می پیوندند. تنها عیبی که سفر به تایلند در این موقع از سال دارد این است که مقصد محبوبتان شلوغ است و اتاق های هتل را به مدت کمی می توانید در اختیار داشته باشید و در طی این فصل از سال هزینه اقامت رفت و آمد و برخی از کالاها افزایش می یابد و تا رسیدن به تابستان که بین ماه های مارس و می است قیمت ها همچنان بالا هستند. دما در تابستان بیشتراز ۴۰ درجه و رطوبت هوا بسیار زیاد است. حرارت بالای دما به شما احساس بودن در یک اجاق را می دهد که هیچ راه فراری از آن را ندارید مگر اینکه به مرکز خرید و رستوران هایی که دارای خنک کننده و تهویه هوای مطبوع اند بروید و ساعتی از گرما در امان بمانید. در فصل باران های موسمی (جون تا سپتامبر)، هوا معمولا بسیار مرطوب است هرچند برای فرار از این بارندگی های سنگین که معمولا بیش از چند ساعت دوام نمی آورند می توانید به یک رستوران یا مرکز آب گرم و ماساژ پناه ببرید. بارش باران باعث دمیدن روح زندگی تازه ای در مزارع برنج و درختان حومه شهر می شود و در این فصل پارک های ملی و آبشارهای تایلند در بهترین حالت خود هستند.

 

در سفر به تایلند چه لباسی بپوشیم

 
شلوارهای تنگ و لباس های چسبیده را (حداقل در طول روز) فراموش کنید و به سمت پوشیدن لباس های آزاد، سبک ونخی بروید. لباس های رسمی، کت و شلوار و کروات برای سفر های کاری و شغلی به تایلند یا برای زمانیکه برنامه یک شام مفصل و رسمی را پیش رو دارید، خوب و مناسبند. وقتی از معبد ها موزه های خاص و گرند پلاس دیدن می کنید، به یاد داشته باشید که مودبانه لباس بپوشید؛ پوشیدن شلوارهای کوتاه، زیرپوش و صندل های پشت باز در این مکان ها مورد قبول نیستند.

در سفر به تایلند چه وسایلی با خود ببریم

 
علیرغم اینکه می توانید بعضی از اقلام مورد نیازتان را در سفر به تایلند از همانجا تهیه کنید، بهتر است لوازم شخصی تان را از خانه با خود بیاورید. همچنین به خاطر داشته باشید که دارو یا داروهایی که مصرف می کنید را هم بیاورید. از آنجاییکه آب و هوای تایلند از نوع گرمسیری است، آوردن لباس های نخی سبک به تایلند و همینطور یک جفت کفش راحتیبشدت توصیه می گردد. لیست شما باید شامل موارد زیر باشد:

 
کرم های ضد آفتاب
عینک آفتابی
چتر تاشو
قرص های مسکن
لوسیون ضد عفونی کننده یا اسپری
داروهای ضد اسهال
کیت کمک های اولیه مسافر
نسخه دارو
کپی اسناد و مدرک رسمی

ویزای توریستی تایلند


گردشکران بسیاری از کشورها (ازجمله ایالات متحده آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه و سنگاپور) هنگام ورود به تایلند نیاز به ویزا ندارند و به مدت ۳۰ روز می توانند در این کشور اقامت داشته باشند. افرادی که تبعه ی این کشورها هستند، می توانند قبل از تمام شدن مدت اقامت ۳۰ روزه شان برای درخواست ویزای توریستی ۶۰ روزه اقدام کنند. افرادی هم که گذرنامه ی برزیلی، پرویی و کره جنوبی دارند نیاز به گرفتن ویزا ندارند و مجازند به مدت بیش از ۹۰ روز در تایلند اقامت داشته باشید. شهروندان برخی از کشورهای دیگر نیاز به ویزای ۱۵ روزه دارند که در هنگام ورود در ایست های بازرسی مهاجرت برایشان صادر می گردد. برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای توریستی تایلند برای ایرانیان اینجا کلیک نمایید.

 

ورود به تایلند

 
شهر بانکوک دروازه اصلی هوایی ورود به کشور تایلند است. فرودگاه بین المللی سووارنابومی بانکوک بیش از ۵۰ خط هوایی بین المللی را که نماینده یکی از خطوط هوایی مهم جهان هستند، به خدمت دارد. به غیر از این فرودگاه، فرودگاه های منطقه ای مانند فرودگاه بین المللی چیانگ مای، فرودگاه بین المللی پوکت و فرودگاه بین المللی سامویی (که متعلق به بخش خصوصی است)، تعداد کمی از مسافران ورود و خروجی را هر روزه جابجا خواهند کرد.

فرودگاه های بین المللی تایلند


فرودگاه یبن المللی سووارنابومی (بانکوک)
فرودگاه بین المللی چیانگ مای
فرودگاه بین المللی چیانگ رای
فرودگاه بین المللی پوکت
فرودگاه بین المللی ساموئی
فرودگاه بین المللی یوی (سونگ ملا)
فرودگاه بین المللی یوتاپائو (رایونگ)
فرودگاه بین المللی یودون تانی

 

گشت و گذار در تایلند

از راه هوایی

با داشتن بیش از ۲۰ فرودگاه داخلی در شهر های مهم سراسر کشور تایلند، شهرهای این کشور از راه هوایی همگی به هم وصل اند. اکثر مقصدها انحصارا برای هواپیمایی تایلند Thai (تایی) است چرا که به طور خصوصی صاحب خطوط هوایی بانکوک است و بودجه خطوط هوایی مختلف همچون NOK ایر، آسیا ایر و وان توگو که مقاصد پرواز و تعداد پروازهای کمی دارند را تامین می کند. اگر می خواهید از طریق بانکوک به جایی بروید توجه داشته باشید که برخی از پرواز های خطوط هوایی NOK ایر و وان توگو از فرودگاه دان موآنگ بانکوک حرکت می کنند.

با قطار

همه خطوط راه آهن اصلی تایلند، نقطه حرکتشان از ایستگاه هوآلامفونگ در بانکوک است و در چهار ناحیه تایلند، ایستگاه دارند. بطور کلی قطارها سریعتر و راحت تر از اتوبوس هستند، از اینرو مسافرت با قطار بعد از هواپیما دومین انتخاب برای رفتن به دور و اطراف تایلند است. در تایلند سه نوع واگن وجود دارد؛ واگن درجه ۱ (فرست کلاس) که کوپه دو نفره اختصاصی کولر دار و دارای دستشویی با حمام مشترک است، واگن درجه ۲ دارای کوپه های کولردار و بدون کولر است که هر دو دارای صندلی های تختخواب شو هستند و در نهایت، واگن های درجه ۳ بدون کولر هستند و بیشتر آنها صندلی های چوبی دارند و کسانیکه زودتر وارد کوپه شوند، صندلی های بهتر را صاحب خواهند شد! جدای از نوع کوپه، انواع مختلفی از قطارها در تایلند وجود دارد؛ از قطارهای معمولی گرفته تا سریع السیر، اکسپرس، اسپیشیال اکسپرس و ماشین های راه آهن دیزلی.

با اتوبوس

اتوبوس های راه دور تایلند به جاهایی که قطارها نمی روند، هم می روند. بخش اتوبوس رانی دولتی ،Bor Kor Sor بزرگترین شرکت حمل و نقل اتوبوسرانی در کشور تایلند است که دارای اتوبوس های مختلفی است. البته شرکت های خصوصی دیگری هم وجود دارند که برای مقاصد مشابه خدمات ارائه می کنند. اتوبوس های معمولی برای سفر های کوتاه مناسب هستند چون کولر ندارند و بین راه زیاد توقف می کنند. اتوبوس های سوپر دارای انواع ساده کولردار و اتوبوس های مخصوص تور، هستند؛ با صندلی هایی که به پشت می خوابند و نوشیدنی رایگان که در آنها سرو می شود.

با اتومبیل

برای کسانی که بدنبال راحتی بیشتر و رفت و آمد آسانتر در تایلند هستند، استفاده از اتومبیل های سواری مسافربری گزینه بسیار مناسبی است. قیمت این اتومبیل ها هم بسته بو نوع اتومبیل و مسیری که با آن طی می کنید متغیر است.

 

 

اطلاعات و دانستنی های عمومی تایلند

 

برق دوشاخه در تایلند


ولتاژ برق در تایلند ۲۲۰ ولت است و دوشاخه یا به صورت دو سوراخه صاف ( دوشاخه اروپایی ) یا به صورت گرد می باشد. برای شارژ موبایل، لب تاپ، ریش تراش و بقیه وسایلتان میبایست یک آداپتور از یکی از فروشگاه ها تهیه نمایید.

 

شماره تلفن های مفید تایلند

چنانچه به تایلند سفر می کنبد، داشتن این شماره ها و نگه داشتن آنها در کیف پولتان برای آرامش خاطر شما مفید خواهد بود.
– شماره تلفن پلیس گردشگری تایلند: ۱۱۵۵ (به انگلیسی، فرانسوی و آلمانی با شما صحبت می شود)
– شماره تلفن مرکز خدمات گردشگری تایلند: ۱۶۷۲
– شماره تلفن راهنمای تلفن تایلند: ۱۱۳۳ (مانند ۱۱۸ در ایران)
– شماره تلفن پلیس بزرگراه تایلند: ۱۱۹۳
– شماره تلفن سازمان گردشگری تایلند: ۱۶۷۲
– شماره تلفن اداره مهاجرت تایلند: ۱۰-۳۱۰۱ ۲۸۷ ۲(۰) ۶۶+
– شماره تلفن فرودگاه بین المللی سووارنابومی بانکوک تایلند: ۱۸۸۸ ۱۳۲ ۲(۰) ۶۶+
– شماره تلفن خطوط هوایی تایلند: ۱۵۶۶
– شماره تلفن مرکز تاکسی بانکوک تایلند: ۱۶۶۱ ، ۱۶۸۱ و ۲۲۲۲ ۴۲۴ ۲(۰) ۶۶+

واحد پول تایلند


پول رایج تایلند، بات (Bot) است. توجه گردد که ۱۰۰۰ بات (خاکستری)؛ ۵۰۰ بات (بنفش)؛ ۱۰۰ بات (قرمز)؛ ۵۰ بات (آبی)؛ ۲۰ بات (سبز) می باشد. ۱، ۲، ۵ و۱۰ بات بصورت سکه می باشند. ضمنا هر صد Stangs معادل یک بات محسوب می گردد.

 

تعطیلات در تایلند

 
وقتی در طول تعطیلات ملی کشور تایلند به آنجا سفر کنید، بسیار سخاوتمندانه با شما برخورد می شود. بسیاری از این تعطیلی ها بر اساس تقویم قمری تنظیم می شوند، بنابراین تاریخ واقعی آنها هر سال تغییر می کند.
– اول ژانویه: روز سال نوی میلادی
– ماه فوریه (کل ماه): روز ملی ماخا بوجا (مخصوص بوداییان)
– ۶ آوریل: روز چاکری (Chakri)
– ۱۳ تا ۱۵ آوریل: سال نوی تایلند
– ۱ می: روز کارگر
– ۵ می: روز تاجگذاری
– ماه (کل ماه): ویساخا بوجا
– ماه ژانویه (کل ماه): آسانها باجا
– ۱۲ آگوست: روز مادر
– ۲۳ اکتبر: روز رامای پنجم
– ۵ دسامبر: روز پدر
– ۱۰ دسامبر: روز قانون اساسی
– ۳۱ دسامبر: شب سال نوی میلادی

ساعت کاری در تایلند

 
ساعت کاری در تایلند بر اساس نوع کسب و کار با هم فرق می کند. مراکز خرید تایلند معمولا ۱۰ صبح باز می شوند و تا ۸ الی ۱۰ شب، کار می کنند. بانک ها ۹ صبح تا ۳ و نیم بعد از ظهر بازند (روزهای دوشنبه تا جمعه)، به جز آنهایی که در مراکز خرید وجود دارند و کمی دیرتر تعطیل می کنند ؛ اما نه دیرتر از ۸ شب. کسب و کار های کوچکتر انفرادی ساعت باز و بسته شدن خودشان را دارند.کافه ها هم در زمان های متفاوتی باز می کنند اما همه در ساعت ۱ نیمه شب تعطیل می کنند، به جز آنهایی که در منطق معین شده برای تفریح و سرگرمی، قرار دارند. ادارات دولتی از ۸ و نیم صبح بازند و ۴ و نیم تعطیل می کنند و یک ساعت زمان استراحت و ناهار دارند که از ۱۲ ظهر تا ۱ بعد اظهر است.

بهداشت و سلامت در تایلند

 
نیش پشه در تایلند به اندازه کافی آزار دهنده است اما در راس آن پشه ها ناقل برخی از بیماریهای گرمسیری هستند. بنابراین استفاده از حشره کش بعد از غروب خورشید ضروری است. مشکلات معده و روده ای هم چیزی است که اکثر توریست ها از آن شاکی اند. این امر کلا به خاطر مصرف آب یا غذاهای آلوده است ، بنابراین دقت کنید که کجا می روید و چه چیزی می خورید. به خاطر تغییر آب و هوا ممکن است دچار اسهال شوید. به خاطر داشته باشید که تایلند یک کشور گرمسیری است و گرما و رطوبت بیش از حد می تواند روی سلامت بدن تان تاثیر منفی داشته باشد. برای جلوگیری از از دست دادن آب، حتما آب خیلی زیاد بنوشید. در تایلند می بینید که افراد بومی و محلی دوست دارند نوشیدنی ها را با یخ بنوشند اما شما از این کار به خاطر آلوده بودن تکه های یخ جدا خودداری کنید و سعی کنید از نوشیدنی های خنک داخل بطری که همه جا وجود دارند، استفاده کنید یا همراه خود داشته باشید. ممکن است در تمام طول روز در گوشه و کنار خیابان با دستفروش هایی که خوراکی می فروشند، مواجه شوید. اگر قصد خرید از آنها را دارید ابتدا از تازه و سالم بودن مواد اولیه آن مطمئن شوید و به فروشنده بگویید که آن را جلوی چشم شما درست کند.

زبان رسمی تایلند

 
زبان رسمی این کشور، تایلندی است. در بیشتر مناطق توریستی تایلند، زبان انگلیسی نسبتا درک و صبحت می شود. علائم راهنمایی در همه جاده ها و ایستگاه مترو و قطار های تندروو در بعضی از اتوبوس های محلی به دو زبان تایلندی و انگلیسی است.

آداب و رسوم فرهنگی در تایلند

 
خانواده سلطنتی در تایلند بشدت مورد احترامند و در سراسر کشور عکس های آنها را می بینید. در سینما قبل از شروع فیلم باید بایستید و سرود سلطنتی را بخوانید. عصبانیت در این کشور کار ناپخته و ناشی از عدم کنترل نفس تلقی می گردد. آرامش خود را حفظ کنید و لبخند بزنید، در این صورت می بینید که همه درهای بسته به رویتان باز می شوند. در فرهنگ تایلندی کار ناشایستی است که با پا به شخصی یا یک شی اشاره کنید. تایلندی ها سر را بالاترین عضو بدن می دانند بنابراین نباید برای قدردانی و تشکر از کسی به سرش دست بزنید، حتی اگر نشانه ای از دوستی و صمیمیت باشد. وقتی از معابد دیدن می کنید باید لباس مناسبی بپوشید. بدون پیراهن و با شلوار های کوتاه یا چسبان به معابد نروید. وقتی وارد خانه های تایلندی ها یا معابد بودایی می شوید، کفش هایتان را در بیاورید. تصاویر بودا بزرگ باشد یا کوچک، خراب شده باشد یا نه، مقدس اند. عکس نگیرید و کاری که بی احترامی محسوب می شود را انجام ندهید. در بانکوک مردم با نهایت مهربانی با شما برخورد می کنند، پس در جوابشان، اخم نکنید و فقط لبخند بزنید؛ یعنی شما در جواب اصرارشان به مهربانی، کاری انجام ندهید و بگذارید آنها کارشان را انجام دهند.

انعام دادن در تایلند

 
اگر می خواهید باربرها (دربان) و کارکنان هتل در تایلند خدمات خوبی را به شما ارائه دهند، به آنها انعام دهید؛ مقدار انعام بستگی به نوع هتل دارد. در رستوران ها دادن انعام ۱۰ الی ۱۵ درصدی معمولا عرف است اما در غذاخوری های کوچک کنار جاده لازم نیست انعام بپردازید. کرایه های تاکسی اگر به ۵ یا ۱۰ بات نزدیک باشند گرد می شوند. این کار مخصوصا برای تاکسی مترها که زیاد نمی گیرند و در ترافیک بانکوک به طرز باورنکردنی آرام و صبورند و بسیار مطلع هستند، پسندیده است.

دستگاه های خودپرداز یا ATM در تایلند

 
دستگاه های خودپرداز در اکثر بانک ها و مراکز خرید شهرهای تایلند وجود دارند. خودپرداز ها به دو زبان انگلیسی و تایلندی کار می کنند و اکثر کارت های خارجی قابل شناسایی بین المللی را قبول می کنند. بسیاری از خودپردازها، کارت های تحت حمایت سیستم CIRRUS، Maestro، VISA یا Mastercard را هم می پذیرند.

چک های مسافران و کارت های اعتباری در تایلند

 
در تایلند بیشتر چک های مسافران را می توان در بانک ها نقد کرد. پاسپورت، شناسنامه، مستر کارت یا VISA کارت خود را که توسط بانک های مهم، رستوران ها و فروشگاه ها پذیرفته می شوند را به همراه داشته باشید. کارت هایی مانند AMEX و Diners فقط در سالن های مجلل پذیرفته می شوند.

مالیات بر ارزش افزوده (VAT) در تایلند

 
در تایلند مالیات بر ارزش افزوده (VAT) برای انواع مختلفی از اجناس و خدمات با نرخ ۷% قابل پرداخت است. اگر برای مدت زمان کمتر از ۱۸۰ روز در طول یک سال مسافرت شما طول بکشد و اگر جزو کارکنان خطوط هوایی نباشید و تایلند را با هواپیما ترک کنید، می توانید ارزش افزوده را مطالبه کنید (تنها برای غیر تایلندی ها این قانون صدق می کند).

ارتباطات در تایلند

 

سرویس های تلفن در تایلند

 
از اول سمپتامبر ۲۰۰۶ همه شماره تلفن ها در تایلند با کد منطقه ای (ناحیه) ده رقمی شدند. کد بین المللی تایلند ۶۶ است و هنگام شماره گیری باید صفر را از کد ناحیه حذف کنید. ارتباطات مستقیم بین المللی (IDD) تقریبا برای هر کشوری از طرف نظام ارتباطات تایلند (CAT)، فراهم می شود. برای راهنمایی و کمک در ناحیه شهری بزرگ بانکوک، شماره ۱۳ را بگیرید. برای راهنمایی در نواحی استانی ۱۸۳ را شماره گیری کنید. برای تلفن های راه دور اپراتوری در داخل کشور ۱۰۱ و برای تماس های بین المللی ۱۰۰ را شماره گیری کنید.

اینترنت در تایلند

 
در بیشتر هتل ها و هتل آپارتمان های تایلند سرویس دسترسی به اینترنت وجود دارد. اگر لپ تاپ تان را به برق وصل کنید می توانید از اینترنت مستقیم اتاق استفاده کنید یا به اینترنت هتل وصل شوید. هزینه های این اینترنت ها متغییرند، ممکن است از شما اضافه بها درخواست شود، پس اول قیمت ها را چک کنید. کافی نت هم در اکثر مراکز خرید تایلند وجود دارد اما استفاده از خدمات آنها کلا پرهزینه است.

تلفن های همراه (موبایل) در تایلند


استفاده از تلفن همراهتان در تایلند نباید دردسرساز باشد؛ اگر رومینگ بین المللی سیم کارتتان را در ایران فعال کرده باشید. معمولا هزینه های تلفنتان در طول سفر، مانند هزینه تماس کشور مبدا (ایران) به مقصد (تایلند) محاسبه می شود و می تواند بسیار پر هزینه باشد. AIS و DTAC از شرکت های پیشگام در زمینه رومینگ بین الملل هستند. اگر قصد دارید مدتی در تایلند بمانید، خرید یک سیم کارت اعتباری خیلی کم هزینه تر از رومینگ است و همچنین دسترسی به شما، آسانتر می شود. کارت های شارژ برای تمدید اعتبار را نیز می توانید براحتی از فروشگاهها تهیه کنید. بهترین مکان برای خرید سیم کارت محلی یا گوشی موبایل، مرکز خرید MBK است که کل طبقات آن به وسایل ارتباطی و موبایل و لوازم جانبی آن اختصاص دارد.

 

 

شماره تلفن های ضروری تایلند

 
امیدواریم که هرگز در وضعیتی قرار نخواهید گرفت که نیاز به خدمات اورژانس داشته باشید اما در صورت بروز مشکل یا حادثه ای، مطمئن باشید که بیمارستان های متعدد تایلند در شرایط اضطراری به شما کمک خواهند کرد.
– شماره تلفن پلیس: ۱۹۱
– شماره تلفن آتش نشانی: ۱۹۹
– شماره تلفن آمبولانس: ۱۵۵۴
– شماره تلفن اورژانس بین المللی بامرانگراد بانکوک تایلند: ۲۹۹۹ ۶۶۷ ۲(۰) ۶۶+
– شماره تلفن مستقیم آمبولانس سوخومویت بانکوک تایلند: ۷۰۰۷ ۷۱۲ ۲(۰) ۶۶+
– شماره تلفن اورژانس بیمارستان بانکوک تایلند: ۳۱۰۲ ۳۱۰ ۲(۰) ۶۶+

 

منبع:وبسایت لحظه آخری

http://lahzeakhari.net

تازه های گردشگری

پربازدیدها

راهنما و مقاله

  • دسته‌ها
  • کليه حقوق اين سايت متعلق به سفریابی می باشد . شما می توانید از سایت سفریابی در صورت پذیرش موافقت نامه کاربری استفاده نمایید.