X appاپلیکیشن اندروید سفریابی دریافت

راهنمای سفر و دیدنیهای جمهوری آذربایجان

گردشگری خارجی
date۲۲ شهریور ۱۳۹۶
comment0

جمهوری آذربایجان، یک کشور اسلامی با اکثریت ۸۵ درصدی شیعیان در جمهوری سابق شوروی در کنار دریای خزر است. این کشور منبع غنی نفت است. آذربایجان در طول تاریخ این کشور یکی از بهترین مسیرها برای عبور از شرق به غرب بوده است. این کشور جزوی از امپراطوری های مختلف همچون روسیه، ترکیه و ایران بوده و در سال ۱۹۹۱ میلادی پس از فروپاشی شوروی، به یک جمهوری مستقل تبدیل شده است.

 

این کشور سرسبز جذابیت های بسیاری دارد و بیشترین جاذبه های آن در پایتخت آن یعنی باکو جمع شده اند.

 

• مساحت: ۸۶,۶۰۰ کیلومتر مربع

 

• جمعیت: ۸٫۲ میلیون نفر

 

• پایتخت: باکو

 

نگاهی داریم به ملزومات سفر به آذربایجان و مروری بر هزینه ها و معرفی مقصدهای گردشگری این کشور.

 

اولین ملزومه سفر به باکو، گذرنامه است که متاسفانه برخی از هموطنان، اعتبار داشتن یا نداشتن این ابزار خیلی مهم سفر را معمولا چند روز قبل از عزیمت، مورد واکاوی و بررسی قرار می دهند.

 

باید توجه داشت که جهت خروج از مرز، گذرنامه ای که تنها چند هفته به اتمام اعتبار ۵ ساله اش باقی است، گذرنامه معتبر نیست و شاید از خروج مسافر از مرزهای زمینی و هوایی ممانعت شود. بنابراین، در اسرع وقت نسبت به تمدید گذرنامه اقدام کنید.

 

دریافت گذرنامه

 

بر خلاف یک دهه پیش که دریافت گذرنامه زمان زیادی را صرف می کرد، اکنون می توان ظرف کم تر از ۵ روز، گذرنامه جدید گرفت. مگر اینکه شرایط عمومی گذرنامه را فرد متقاضی نداشته باشد. مثلا در لیست ممنوع الخروجی های مالیاتی یا قضایی باشد و امثالهم.

 

هزینه های دریافت گذرنامه به شرح زیر است:

 

هزینه ۱۰۰ هزار ریالی بابت دریافت شناسه
هزینه ۳۷۵۰۰۰ ریالی بابت عوارض شهرداری
هزینه ۷۵۰ هزار ریالی برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
هزینه ۲۹۳۰۰۰ ریالی بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست.
برای کسب اطلاعات بیشتر به درگاه پلیس مراجعه کنید.

 

شیوه های سفر به آذربایجان

آذربایجان از جمله کشورهای همسایه ایران بوده و سفر به این کشور با هواپیما، اتوبوس و حتی خودرو شخصی به راحتی امکان پذیر است. شما می توانید با ترانزیت کردن خودرو خود، سفر زمینی جذابی را به باکو و حتی ایروان و تفلیس گرجستان و تا استانبول ترکیه برنامه ریزی کنید و چند کشور را در عرض ۲ هفته بازدید کنید.

 

اما بعضی ها علاقمند هستند تا با ثبت نام در تورهای آذربایجان گردی که در ایام بهار و تابستان، مخاطبان بسیار دارد، رهسپار سرزمین باد و آتش شوند. تورهای باکو، همچون تورهای سفر به دوبی، چند روزه است. نهایت تا یک هفته. اگر بیشتر بخواهید بمانید، باید هزینه های اقامت اضافی در هتل و حمل و نقل را خودتان پرداخت کنید.

 

سفر زمینی به باکو، با توجه به خودرو و محل اقامت، شرایط مختلفی دارد. برای اقامت چند شب در باکو با سفر زمینی، شما به بیش از ۲ میلیون تومان نیاز نخواهید داشت. اگر چند نفره سفر کنید، برخی از هزینه ها مانند اقامت در هتل و هزینه بنزین و امثالهم، سر شکن شده و سفری مقرون به صرفه تر از سفر انفرادی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 

مسیرهای هوایی که بخشی از تردد هموطنان به باکو را تشکیل می دهد، قیمت های متنوعی دارد که معمولا از ۱ میلیون تومان آغاز و بعضا تا ۳.۵ میلیون تومان برای اقامت در هتل لوکس ۵ ستاره باکو شامل می شود.

 

هزینه های بلیط هواپیما از مقصد تهران و تبریز به باکو، با توجه به شرایط فصلی و تردد مسافران و همچنین نوع ایرلاین، متفاوت است. اما معمولا هزینه بلیط رفت و برگشت تهران-مشهد و تبریز به باکو، بیش از ۱ یا ۱.۵ میلیون تومان نخواهد بود.

 

اگر خواهان سفر به باکو با وسیله ای به جز هواپیما، اتوبوس و خودرو شخصی هستید، حتما قطار انتخاب شما خواهد بود. قطار مستقیمی از مسیر تهران به باکو وجود ندارد. اما در کشور آذربایجان، از مرز آستارا با شهر باکو، قطار شبانه ای وجود دارد که با کمتر از ۳۰ دلار می توان بلیط آن را تهیه کرد.

اتوبوس های سفر به باکو نیز در سال جدید، تعرفه های متفاوتی نسبت به سال قبل دارند. این اتوبوس ها از ترمینال غرب حرکت می کنند. از آستارا تا باکو، حدود شش ساعت بطول می انجامد. ولی شما با مناظر زیبایی روبرو خواهید شد که سفر هوایی این فرصت را به شما نخواهد داد.

 

از تهران به باکو، تعرفه قیمتی که شرکت سیما سفر ارائه کرده است، ۱۵۰ هزار تومان است که همین قیمت برای VIP شرکت دیدار سیر گیتی، ۲۰۰ هزار تومان اعلام شده است. هر دو اتوبوس هم ساعت ۲۲ تهران را به مقصد باکو ترک می کنند.

 

راه دیگر آن است که اگر در تهران هستید، با حدود ۵۰ هزار تومان به آستارا بروید و از آنجا، با حدود ۴۰ هزار تومان، سوار اتوبوس آستارا باکو بشوید.

 

برای آنکه بخواهید با خودرو شخصی به آذربایجان سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید مواردی را در نظر داشته باشید:

 

هزینه دریافت گواهینامه بین المللی یکساله: حدود ۹۵ هزار تومان.
هزینه پلاک بین المللی : ۲۸۸ هزار تومان
هزینه دریافت دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت بین المللی: ۸۷ هزار تومان
هزینه دریافت برچسب CD-IR: ۴ هزار تومان
هزینه عوارض خروج از مرز زمینی: ۲۵ هزار تومان
هزینه دریافت مجوز خروج از کشور: ۱۸ هزار تومان
هزینه مجوز ورود به کشور خارجی: ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان که بسته به تعداد برگه ها متفاوت است.
بیمه ۱۰ روزه ماشین: حدود ۱۰۰ هزار تومان

 

همانطور که مشاهده می کنید، سفر با خودرو، هزینه های زیادی دارد اما اگر با دوستان و آشنایان سفر کنید، هزینه سرشکن می شود. البته طبق مشاهدات عینی برخی از گردشگران زمینی، ماموران آذربایجانی بعضا از مسافران، درخواست وجوهی را به دلایل مختلف می کنند. اما این مقوله در سال های اخیر کمتر مشاهده می شود.

 

توجه داشته باشید که عوارض خروج از کشور در شعب بانک ملی سراسر کشور قابل پرداخت است.

 

سفر زمینی به آذربایجان

برای سفر به آذربایجان به صورت زمینی، از مرز بیله سوار و مرز آستارا می توانید استفاده کنید. از مرز بیله سوار تا باکو، حدود دویست کیلومتر مسافت پیش روی شما است. از مرز آستارا، اما مسافت بیش تر است و به حدود ۳۵۰ کیلومتر می رسد.

 

دریافت روادید سفر به آذربایجان

برای دریافت روادید سفر به آذربایجان، می بایست به سفارت مراجعه کنید. اما اگر با تور سفر کنید، موسسات گردشگری مجاز، کار دریافت روادید را برای شما انجام می دهند. سفارت آذربایجان، در تهران و تبریز نمایندگی دارد و هزینه دریافت روادید را ۲۰ دلار اعلام کرده است.

 

اعطای ۲ قطعه عکس و کپی از صفحات گذرنامه و بیمه نامه مسافرتی نیز از جمله مواردی است که هنگام دریافت روادید باید در اختیار داشته باشید. دریافت روادید از سفارت آذربایجان در تهران حدود ۷ روز کاری به طول می انجامد. امیدواریم در آینده نزدیک، رژیم لغو روادید بین تهران و باکو همچون ایران و روسیه و گرجستان در سال های اخیر، منعقد شود.

 

نشانی سفارت آذربایجان در تهران: خیابان پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوی رستوان شماره ۱۶

 

نشانی سرکنسولگری آذربایجان در تبریز: تبریز، بلوار ولیعصر- خیابان عارف

 

البته توجه کنید که از اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی، دریافت روادید الکترونیکی از سفارت آذربایجان برای هموطنان مهیا شده است و شما می توانید با مراجعه به این نشانی و تکمیل فرم مربوطه، روادید الکترونیکی دریافت کنید که حدود ۳۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت.

توجه داشته باشید که درگاه فوق الذکر، درگاه رسمی دولت آذربایجان بوده و از ورود به سایت هایی غیر از این نشانی خودداری کنید.

 

دریافت روادید از طریق موسسات گردشگری، دوبل هزینه سفارتخانه را در پی دارد. ولی معمولا ظرف ۷۲ ساعت روادید را دریافت خواهید کرد.

 

واحد پول آذربایجان

واحد پول آذربایجان همچون واحد پول مالزی و تایلند و سوئد و کشورهای اروپایی و حتی ترکیه و امارات، به دلیل تعدد سفر ایرانیان به این نقاط از آسیا و قاره سبز، شناخته شده است. منات، تقریبا ۲۰۰۰ تومان قیمت گذاری می شود. اسکناس های ۱ مناتی (خاکستری رنگ)، ۵ مناتی (نارنجی)، ۱۰ مناتی (آبی)، ۲۰ مناتی (سبز رنگ)، ۵۰ مناتی (زرد رنگ) و ۱۰۰ مناتی (ارغوانی) در دسترس است.

 

البته سکه های:‌۱-۳-۵-۱۰-۲۰ و ۵۰ مناتی هم وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. چرا که مثلا یک سکه ۵۰ مناتی، بیش از ۱۰۰ هزار تومان ارزش دارد! مثل ۱۰ کرونی سوئد که این روزها ۴۵۰۰ تومان قیمت دارد.

توجه داشته باشید که در هنگام بازگشت از باکو، حتی الامکان، همه سکه های خود را خرج کنید و اگر پول اضافی برای شما باقی ماند، اسکناس باشد تا بتوانید در صرافی های داخلی به ریال تبدیل کنید. چرا که صرافی ها، معمولا به خرید ارز به صورت سکه، رغبتی ندارند.

 

اگر حوصله تبدیل ارز را ندارید، می توانید از شرکت های قانونی صدور کارت اعتبار ارزی بین المللی استفاده کنید تا در خودپردازها یا پایانه های فروشگاهی آذربایجان، از کارت بین المللی استفاده کنید.

 

هزینه های حمل و نقل درون شهری در باکو

حمل و نقل درون شهری در باکو، یکی از بخش های هزینه ای روزمره هموطنان در سفر به این شهر را تشکیل می دهد. سیستم بلیط الکترونیکی در باکو سبب می شود تا شما با BAKI KART بتوانید در ایستگاه مترو و ایستگاه های اتوبوس، نسبت به تهیه بلیط استفاده کنید.

 

کارت های پلاستیکی، قابلیت شارژ مکرر را دارد و هزینه آن حدود ۲ منات است. کارت کاغذی هم مانند بلیط مترو تهران وجود دارد که غیر قابل شارژ است و ۱ منات قیمت گذاری شده است. البته هر سال، این قیمت ها تغییر می کند و برای کسب اطلاعات بیشتر باید به سایت رسمی شرکت مترو و اتوبوس باکو مراجعه کنید.

حمل و نقل با اتوبوس در باکو به ۲ صورت نقدی و کارت اعتباری انجام می شود. برای آگاهی از مسیرهای حمل و نقل باکو، به این درگاه مراجعه کنید. البته تاکسی های باکو معمولا در سطح شهر در دسترس هستند و قیمت ورودیه آن ها نیز ۵ منات است.

 

اگر در باکو گردی، به مقصدهای دور اطراف شهر یا تاکسی در اختیار نیاز دارید، با شماره گیری ۱۸۹، تاکسی باکو را فراخوانی کرده که برای سه کیلومتر، ۳ منات دریافت می کند.

 

مترو باکو، یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در پایتخت آذربایجان است که از مرکز شهر به نقاط مختلف و حتی بیرون شهر می توانید سفر کنید. با حدود ۲۰ قیپک می توان از مترو استفاده کرد. توسط باکی کارت، می توان از مترو باکو استفاده نمود که ساعت کار آن از ۶ صبح لغایت ۲۴ خواهد بود.

 

توجه داشته باشید که هزینه هر لیتر بنزین در آذربایجان، حدود ۲ هزار تومان است.

 

هزینه های اقامت در آذربایجان

برای اقامت در آذربایجان، راهکارهای زیادی وجود دارد که در ابتدای گفتار، به معرفی ۳ مورد پرداختیم .هتل آپارتمان، یکی از روش های اقامتی است که از هتل های لوکس، هزینه کمتری دارد و برای افرادی که پر شمار هستند، گزینه بهترین است.

 

خانه های اجاره ای که از طریق AIRBNB ارائه می شود، انتخاب بعدی خواهد بود. البته از بوکینگ و هتلز و حتی هاستل، می توانید مکان های اقامتی ارزان قیمت را تهیه کنید. اما به طور میانگین، هتل ۲ ستاره، هر شب ۶۰ منات، هتل ۳ ستاره به طور میانگین هر شب ۴۰ تا ۱۳۰ منات و هتل ۴ و ۵ ستاره نیز بین ۷۰ تا ۲۰۰ منات قیمت گذاری می شود.

 

قریب به ۲۰ هاستل در شهر باکو وجود دارد که بستگی به مکان هاستل و محل قرار گیری آن، بین ۱۰ تا ۵۰ دلار قیمت گذاری می شود. خوبی هاستل، امکانات آشپزخانه ای است که برای کوله پشتی گردها و کسانی که دوست دارند، دوستان بین المللی پیدا کنند، انتخاب خوبی خواهد بود.

 

متوسط قیمت خوراکی ها در باکو

یک بسته نان: نیم تا ۱ منات
یک لیتر شیر: بین ۱ تا ۲ منات با توجه به برند شیر.
پنیر محلی: ۴ تا ۶ منات
تخم مرغ ۱۲ عددی: حدود ۲.۵ منات
یک بطری آب ۱ لیتری: ۱ منات (کمتر هم می توان تهیه کرد)
۱ کیلوگرم سینه مرغ: بین ۸ تا ۱۰ منات
۱ کیلوگرم گوشت گاو: بین ۱۵ تا ۲۰ منات
۱ کیلوگرم گوجه فرنگی: ۲ منات
۱ کیلوگرم پیاز: نیم منات
۱ کیلوگرم کاهو: نیم منات
۱ کیلوگرم سیب درختی: ۱ تا ۲ منات
۱ کیلوگرم موز: ۲ تا ۴ منات

 

توجه داشته باشید که بساطی ها و دست فروش ها در نقاط مختلف شهر باکو، قیمت کمتری را برای خرید میوه در اختیار شما قرار می دهند. باکو به نسبت شهر ارزانی برای خرید مواد غذایی است و شما می توانید با کم تر از ۱۰ هزار تومان، یک یا دو وعده غذایی معمولی را مصرف کنید.

 

اگر قصد مک دونالد گردی و برگر کینگ گردی دارید، بین ۸ تا ۱۵ منات در نظر بگیرید. البته به همراه ساندویچ، سیب زمینی و نوشابه هم داده می شود.

 

از باکو چه سوغاتی بیاوریم؟

تحفه سفر به باکو، صنایع دستی و شیرینی های این شهر است. فرش و قالیچه و مگنت هایی با تصاویری از مقاصد گردشگری این کشور که برای چسباندن به درب یخچال منازل شما مناسب است، از جمله سوغات پر مخاطب این شهر به شمار می رود. البته، پارچه های رنگارنگ و ظروف مسی و فلزی که در کشور خودمان، کیفیتی به مراتب بهتر از آذربایجان دارد، از جمله تحفه های سفر به باکو است.

 

قیمت پوشاک در آذربایجان، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد از کشورمان ارزان تر است. البته این موضوع برای همه نوع برند پوشاک نیست. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به درگاه برندهای مورد نظر خود در کشور آذربایجان مراجعه کنید.

 

مرکز خرید پارک بلوار و مرکز خرید پورت باکو، از جمله برترین و جدید ترین مراکز خرید این شهر است که معمولا با استقبال هموطنان باکو گرد مواجه می شود.

 

اپراتورهای موبایل آذربایجان

شاید سیم کارت و هزینه های موبایل را بتوان یکی از مقولات هر سفری به خارج از کشور دانست. آذر سل (Azarcell)، باکسل (Bakcell) و آذر فون (Azarfon) از جمله اپراتورهای فعال موبایل در این کشور است که نرخ های متفاوتی دارند. هزینه های استفاده از خطوط اپراتور ایرانسل و همراه اول در کشور آذربایجان، برای هر دقیقه بین ۲ هزار تومان تا ۱۰ هزار تومان متفاوت خواهد بود. ارسال پیامک هم حدود ۲ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت.

 

مدارک دریافت روادید از سفارت آذربایجان در تهران

 

برای اتباع خارجی و افراد فاقد تابعیت که قصد سفر به جمهوری آذربایجان را دارند ۲ نوع ویزای ورود و ترانزیت صادر می‌گردد. شرایط صدور هر کدام از ویزاها به شرح ذیل است:

 

۱- ویزای ورود : مدت اعتبار این نوع ویزا برای یک بار ورود و خروج ۹۰ روز از تاریخ صدور است.

 

– ویزای ورود عادی (یک بار ورود) – صاحبان این ویزا در طول مدت فوق تنها یک بار می‌توانند به قلمرو جمهوری آذربایجان ورود و خروج داشته باشند.

 

– ویزای کثیرالورود – مدت اعتبار این نوع ویزا از زمان صدور حداکثر تا ۲ سال تعیین می‌گردد. صاحبان این ویزا می‌توانند در طول مدت اعتبار آن به دفعات به قلمرو جمهوری آذربایجان ورود و خروج داشته باشند.

 

مدت اقامت در کشور که در ویزا درج شده است تنها در طول دوره اعتبار ویزا قابل استفاده می‌باشد. چنانچه در طول دوره اعتبار ویزا استفاده‌ای از آن نشود، از درجه اعتبار ساقط می‌گردد.

 

۲- ویزای ترانزیت یک و یا دو بار ورود : برای اتباع خارجی و افراد فاقد تابعیت که برای رسیدن به کشوری ثالث قصد عبور از اراضی جمهوری آذربایجان را دارند، این نوع ویزا صادر می‌شود. مدت اعتبار ویزای ترانزیت از تاریخ صدور حداکثر تا ۳۰ روز و مدت مجاز اقامت در کشور حداکثر تا ۵ روز تعیین می‌شود. مدت اعتبار و اقامت ویزای ترانزیت با در نظر داشتن نوع وسیله نقلیه اعم از زمینی، هوایی، دریایی، ریلی و سایر وسایل نقلیه و مسیر مورد استفاده در عبور از کشور و زمان مورد نیاز برای طی آن مسیر تعیین خواهد شد.

 

هدف از سفر

 

چنانچه هدف اتباع خارجی و افراد فاقد تابعیت از سفر به جمهوری آذربایجان یکی از موارد زیر باشد، ویزا از نوع عادی برای آنان صادر خواهد شد:

 

تجارت
علمی و آموزشی
اشتغال
گردشگری
فرهنگ و ورزش
اهداف انسان‌دوستانه
دیدار با بستگان
درمان
برای افرادی که در چارچوب مأموریت های رسمی دولتی به جمهوری آذربایجان سفر می‌کنند، ویزای ورود دیپلماتیک یا خدمت صادر می‌شود.

 

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا:

 

مطابق ماده ۳۶ قانون مهاجرت جمهوری آذربایجان، ارائه مدارک زیر برای صدور ویزا الزامی است:

 

۱- فرم پرشده تقاضای ویزا، مطابق نمونه تنظیمی توسط نهادهای ذیربط دولتی (فرم مربوطه به پیوست است)

۲- اصل گذرنامه و یا مدرک عبور از مرز و کپی از صفحات اصلی آنها.

۳- دو قطعه عکس ۳*۴ که مطابق با مشخصات تشخیص بیومتریک گرفته شده باشد.

۴- کپی گواهی بیمه پزشکی (چنانچه طرف دعوت‌ کننده انجام معالجات پزشکی را به عهده نگرفته باشد).

۵- فیش واریزی هزینه صدور ویزا.

 

۶- فرم پرشده دعوت از اتباع خارجی و یا افراد فاقد تابعیت، مطابق نمونه تنظیمی توسط نهادهای ذیربط دولتی (فرم مربوطه به پیوست است)، یا کپی گواهی ثبت دولتی (برای سازمانهای غیردولتی)، یا مدرکی که هدف از سفر را ثابت کند. (برای ویزاهای ترانزیت، گردشگری و سفرهای رسمی و انفرادی،‌ به ارائه این مدارک نیازی نیست).

 

۷- صدور ویزا برای اتباع خارجی یا افراد فاقد تابعیت که کمتر از ۱۸ سال سن داشته ولی با گذرنامه جداگانه و بدون همراهی والدین و یا نمایندگان قانونی آنها سفر می‌کنند، منوط به ارائه کپی گواهی تولد، همچنین کپی اجازه رسمی والدین و یا نمایندگان قانونی آنها و مدارک شناسایی آنان می‌باشد. همه این مدارک باید به تأیید دفتر اسناد رسمی رسیده باشد.

 

هزینه صدور ویزا توسط سفارت برای اتباع جمهوری اسلامی ایران، به شرح زیر است:

 

ویزای ترانزیت و ویزای یک بار ورود –۲۰ دلار
ویزای کثیرالورود – ۳۵۰ دلار
تلفن: ۹۸۲۱۲۲۵۵۴۲۵۵+ ، ۹۸۲۱۲۲۵۵۸۲۹۹+
فاکس: ۹۸۲۱۲۲۵۵۸۱۸۳+
آدرس پست الکترونیکی:embassy.tehran@gmail.com
توجه: گذرنامه و یا مدرک عبور از مرز اتباع خارجی باید دست کم ۳ ماه پس از تاریخ انقضای ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد.

 

نکته هایی در سفر به باکو

 

۱- اگر برای نخستین بار قصد سفر زمینی به باکو را دارید، حتما جزییات کل سفر به همراه برنامه و نقشه سفر را از افرادی که تجربه این کار را دارند جویا شوید.

 

۲- اگر قصد سفر زمینی با خودرو شخصی به باکو را دارید، از سلامت خودرو خود اطمینان حاصل کنید.

 

۳- حتی الامکان پول نقد خود را در مکان های عمومی خارج نکنید.

 

۴- امنیت باکو در وضعیت خوبی قرار دارد. اما شب هنگام، از تردد در مکان های خلوت شهر که شناخت کافی نسبت به آن وجود ندارد، پرهیز کنید.

 

۵- برای تماس با پلیس باکو، از شماره ۱۰۲ استفاده کنید. توجه داشته باشید که پاسخگوی تلفنی انگلیسی زبان معمولا در دسترس است.

 

۶- کارت هتل یا محل اقامت به همراه نقشه مسیر را همواره در اختیار خود و همراهان قرار دهید.

 

۷- اگر به گذرنامه خود در طول روز نیاز ندارید، آن را در اختیار پذیرش هتل محل اقامت قرار دهید.

 

۸- زبان روسی، زبان دوم در این کشور است. اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، استفاده از موسسات آموزش زبان روسی در این کشور، در هزینه های شما صرفه جویی می کند.

 

۹- در سفر به باکو، دیدار از برج های شعله باکو، قصر شیروان شاه، مرکز حیدر علی اف، برج میدن، میدان آب نما، مسجد تاریخی بی بی هیبت را در برنامه قرار دهید.

 

۱۰- تردد از مکان هایی که خط کشی عابر پیاده ندارد، منجر به جریمه ۲۰ مناتی شما خواهد بود.

 

۱۱- بهار و اوایل تابستان، بهترین وقت سفر به باکو است و در ایام تابستان به دلیل شرجی بودن هوا، تردد در شهر برای کسانی که از گرما فراری هستند، تجربه خوبی نخواهد بود. البته عاشقان ورزش های آبی و گردشگری هیجانی، تابستان را برای سفر به نقاط ساحلی باکو در نظر می گیرند.

 

۱۲- بارش باران و سردی هوا در باکو، از اوایل آبان آغاز می شود. اما قیمت تورها در این مدت نیز به دلیل کاهش مسافر، روند نزولی پیدا می کند.

 

۱۳- برای کسب اطلاعات درباره سفر به آذربایجان، سفارت این کشور در تهران و سفارت ایران در باکو، منابع اطلاعاتی خوب هستند.

 

جهت رزرو بلیط هواپیما و هتل در باکو، از زورق و پین تا پین استفاده کنید.

 

منبع:وبسایت روزیاتو


 

جاذبه های گردشگری

 

بِش بارماک داغی (Beshbarmaq Dag)

«بش بارماک داغی» به معنای «کوه پنج انگشت» یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان است و حدود ۵۲۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. این کوه یکی از مکانهای مقدس اذربایجان نیز هست و برای آذربایجانی ها ارزش بسیاری دارد.

 

ایچری شِهِر (Içeri Seher)

شهر ایچری در واقع شهر باستانی باکو است که با دیواری محصور شده است. این بافت قدیمی را با نام «ارگ باکو» نیز می شناسند. این شهر در دوران پارینه سنگی ساخته شده است. خیابان ها باریک، کاخ های قدیمی و مسجدهای گوناگون با معماری های زیبا و جذاب از جمله دیدنی های ایچری شِهِر هستند. ارگ باکو در سال ۲۰۰۰ میلادی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.
ایچری شِهِر دو کاروان سرا، ۳ چشمه آب و ۲۳ محله دارد و مشهورترین جاذبه آن قلعه دختر است.

 

لاهیج (Lahic)

 

لاهیج یکی ار روستاهای باکو است و در دامنه های جنوبی قفقاز واقع شده است. این روستا با کمتر از یکهزار نفر جمعیت، گویش فارسی-تاتی دارند و بیشترین شهرت آن برای صنعت مسگری و صنایع مسی زیبای آن است. قالی های این روستا نیز شهرت بسیاری دارند. معماری فوق العاده بازار این روستا، مناظر طبیعی خیره کننده و چشم انداز کوهستان لحظه هایی مملو از آرامش را برای گردشگران رقم می زنند.

 

قلعه دختر (Maiden’s Tower)

برای رسیدن به بالای برج دختر باید پله های مارپیچ را طی کنید تا از بالای آن نمای ۳۶۰ درجه از شهر را ببینید. این قلعه که به زبان ترکی «قیز قله‌سی» گفته می شود، ۲۹٫۵ متر طول، ۱۶ متر عرض و ۶ طبقه دارد. جالب است که در گذشته این قلعه نیایشگاه آناهیتا و زرتشتی ها بوده است. این برج جزو میراث جهانی یونسکو است.

 

قوباستان (Qobustan)

قوباستان کوه آتشفشانی عجیبی است که می توان انواع حجاری های روی سنگ عصر سنگ و برنز را روی آنها مشاهده کرد. این کوه نیز از دیگر جاذبه های شهر باکو است.

 

شکی (Sheki)

شهر شکی یکی از زیباترین روستاهای آذربایجان است که در دل کوه واقع شده است. این شهر مملو از مساجد و کاروانسراهای زیبا است که همه به قرن ۱۸ میلادی تعلق دارند. این شهر حدود ۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و شمال غربی باکو واقع شده است.

 

ارگ قدیمی باکو (Walled City of Baku )

 

این ارگ در ساحل غربی دریای خزر واقع شده است و جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود. در این شهر قدیمی محصور شده در دیوارها می توانید کاخ شیروان شاه و قلعه دختر را ببینید. این ارگ را با نام ایچری شهر نیز می شناسند و از زمان پاره سنگی تاکنون محل زندگی انسان ها و قومیت های مختلف همچون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی بوده است.

 

قصر شیروان شاه در قرن ۱۲ میلادی توسط سلسله شیروانی ساخته شده است که پس از زلزله در شاماخا، پایتخت خود را با باکو منتقل کردند.

 

خینالیق (Khinalug)

خینالیق یک روستای کوهستانی دورافتاده در شمال شرقی آذربایجان است. اهالی این روستا به زبان خینالیق و ترکی آذربایجانی حرف می زنند و در آنجا آثار بسیاری از ایرانی های زرتشتی را میتوان مشاهده کرد. حدود یکهزار تات در این روستا زندگی می کنند و این روستا مملو از هندوها و بوداییان است.

 

یانار داغ (Yanar Dag)

یانار داغ به معنای کوه سوزان همان طور که از نامش پیداست کوهی است که دایم در حال سوختن است. این کوه در فاصله کمی از باکو واقع شده است و حدود ۱۰ متر از آن به طور شبانه روز در حال سوختن و شعله ور بودن است دلیل این آتش وجود گاز طبیعی در دل کوه است. در نزدیکی این کوه یک چایخانه سنتی قرار دارد که غروب ها می توان در آنجا نشست و منظره کوه را تماشا کرد.

 

غذا و نوشیدنی آذربایجانی ها

 

غذای مردم این کشور تلفیقی از غذاهای ترکی و مواد آسیایی است. در چایخانه های این کشور مردها دور هم جمع می شوند و علاوه بر نوشیدن چای سیاه، تخته نرد بازی می کنند.

 

از مشهورترین غذاهای آذربایجان باید به موارد زیر اشاره کرد:

 

لایولیا کباب (گوشت چرخ کرده طعم دار شده با ادویه در سیخ همچون کباب کوبیده)

دوگراما (نوعی سوپ با سیب زمینی، خیار، پیاز و شیر )

پیتی (سوپ با نخود و گوشت گوسفند)

قطاب (پنکیک با اسفناج و دیگر سبزیجات )

دلمه بادمجان

 

منبع:وبسایت برترین ها

تازه های گردشگری

پربازدیدها

گردشگری خارجی

  • دسته‌ها
  • کليه حقوق اين سايت متعلق به سفریابی می باشد . شما می توانید از سایت سفریابی در صورت پذیرش موافقت نامه کاربری استفاده نمایید.