X appاپلیکیشن اندروید سفریابی دریافت

سفر ۱۰۰ گردشگر اسپانیایی به انگیزه مراسم تاسوعا و عاشورا

اخبار
date۵ مهر ۱۳۹۶
comment0

نایب رییس کمیته گردشگری مذهبی ـ معنوی یزد از سفر یکصد گردشگر اسپانیایی به انگیزه حضور در مراسم‌ آیینی و مذهبی عزاداری امام‌حسین (ع) خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال همزمان با اجرای آیین عاشورا و تاسوعا، شهر یزد میزبان بیش از یک‌هزار گردشگر خارجی باشد.

محمدمهدی رجایی‌فرد به ایسنا گفت: سال گذشته در دهه نخست محرم، ۶۸۲ گردشگر از ۲۸ کشور در برنامه‌های آیینی و مذهبی یزد شرکت داشتند که با توجه به تقارن ماه محرم و فصل سفر گردشگران خارجی به ایران، پیش‌بینی می‌شود جمعیت این گردشگران امسال بیش از ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

 

او درباره سفر گروه بزرگی از گردشگران اسپانیایی و ایتالیایی به ایران که صرفا با هدف شرکت در مراسم مذهبی عاشورا و تاسوعا انجام می‌شود، گفت: آن‌ها به شهرهای دیگری جز یزد هم سفر خواهند کرد، اما اصلی‌ترین دغدغه‌شان حضور در مراسم‌ آیینی و مذهبی محرم است که در این شهر برگزار می‌شود، در واقع تبلیغات گردشگرانی که سال پیش در این مراسم حضور داشتند، آن‌ها را ترغیب کرده که این سفر را با انگیزه دیدن مراسم عزاداری امام حسین (ع) انجام دهند.

 

وی سپس به برنامه‌ریزی تورهای محرم که از سوی کمیته گردشگری مذهبی و معنوی یزد صورت گرفته است، اشاره کرد و افزود: از پنجم تا سیزدهم ماه محرم، هر روز به مقصد یکی از حسینیه‌ها و تکیه‌های معروف یزد، تورهای رایگانی برگزار می‌شود که علاوه بر این، ترتیب اجرای روضه‌ای به زبان انگلیسی در حسینیه «پیر و برج» داده شده است.

 

او با بیان این‌که جامعه هدف در تورهای محرم، گردشگران خارجی است، افرود: در گردشگری معنوی معمولا سعی می‌شود اشخاص با آیین و دین دیگری آشنا شوند، برای همین فعلا جامعه‌ی هدف در این برنامه‌ریزی، گردشگران خارجی است. البته ما از اجرای این برنامه دو هدف مقابله با اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی را نیز دنبال می‌کنیم و قصد داریم در جریان این مراسم‌ها، گردشگران را نسبت به دیدگاه اسلام و تفاوت آن با تفکرات داعش و افراطی‌ها آگاه و آشنا کنیم.

 

رجایی‌فرد، تبلور فرهنگ غنی ایران در نزد گردشگران خارجی را از دیگر اهداف این برنامه‌ریزی‌ها و سامان‌دهی تورهای گردشگران خارجی که همزمان با محرم به ایران سفر می‌کنند، برشمرد و گفت: در یزد، همه ادیان در مراسم آیینی و مذهبی عاشورا و تاسوعا شرکت می‌کنند، ما زرتشتیانی را داریم که نذری می‌دهند و برای امام حسین (ع) نخل بلند می‌کنند. قصد ما نشان دادن چنین پدیده‌هایی است.

 

نائب رییس کمیته گردشگری مذهبی ـ معنوی یزد ادامه داد: ‌در این تورها که برای ۹ روز ترتیب داده شده، تعدادی از روحانی‌های جامعه‌المصطفی که به زبان‌های غیرفارسی تسلط دارند، در کنار متولیان حسینیه‌ها و تکایای یزد، کمیته گردشگری مذهبی ـ معنوی و همچنین گردشگران خارجی را همراهی می‌کنند. سال گذشته نیز ۱۴ برنامه در ۱۰ حسینیه با همراهی ۳۰ راهنمای گردشگری و روحانی‌هایی که به زبان‌های انگلیسی، لاتین و چینی تسلط داشتند، برای گردشگران خارجی اجرا شد. حسینیه‌های یزد امسال نیز همکاری خیلی خوبی با این برنامه دارند و بهترین مکان تکایا و حسینیه‌ها را در اختیار گردشگران خارجی قرار داده‌اند.

 

رجایی‌فرد با بیان این‌که بنر و پوستر این تورها در تمام هتل‌های شهر توزیع شده تا در دسترس گروه‌ها و گردشگران باشد، افزود:‌ سال گذشته از گردشگرانی که در این تورها شرکت داشتند، نظرسنجی شد و انتقادها و پیشنهادهایی مطرح شده بود که اعمال شده تا این مراسم‌ها شکل بهتری پیدا کند و اهداف مورد نظر درست‌تر منتقل شود.

تازه های گردشگری

پربازدیدها

اخبار

  • دسته‌ها
  • کليه حقوق اين سايت متعلق به سفریابی می باشد . شما می توانید از سایت سفریابی در صورت پذیرش موافقت نامه کاربری استفاده نمایید.