X appاپلیکیشن اندروید سفریابی دریافت

نمایش مجسمه ۲ هزار ساله پالمیرا در دمشق

اخبار
date۱۲ مهر ۱۳۹۶
comment0

مجسمه معروف و تاریخی شهر تاریخی پالمیرا که توسط داعش مورد صدمات جدی قرار گرفته بود، پس از مرمت در دمشق به نمایش گذاشته شد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، مجسمه شیر اللات به عنوان یکی از آثار تاریخی که در توسط تکفیری‌های داعش در شهر تاریخی پالمیرای سوریه مورد آسیب‌های بسیار جدی قرار گرفته بود، پس از مرمت در شهر دمشق به نمایش گذاشته شد.

 

این مجسمه با وزن ۱۵ تن و با قدمتی دو هزار ساله است که سوری‌ها نتوانستند این مجسمه بزرگ را پیش از رسیدن داعش و تخلیه شهر در سال ۲۰۱۵ جابجا کنند و در نتیجه توسط داعش مورد آسیب قرار گرفت، اما پس از آن برای مرمت به شهر دمشق منتقل شد و پروژه مرمت آن با سرمایه‌گذاری یونسکو انجام شده است.

 

«بارتوش مارکوفسکی»، باستان‌شناس لهستانی که نزدیک به دو ماه را به مرمت این اثر تاریخی اختصاص داده گفت: این یک مجسمه استثنائی است و نظیر آن در پالمیرا وجود ندارد. اکنون حدود نیمی از مجسمه پس از مرمت ماهیت اصلی و قدیمی دارد. مجسمه اللات یکی از نمادهای شناخته شده و بین‌المللی شهر پالمیرا بود که در مقابل موزه قرار گرفته بود و هر توریستی که از این شهر تاریخی دیدن می‌کرد یک عکس یادگاری با آن می‌گرفت”.

 

مجسمه اللات که ۳۴۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد، اولین‌بار در سال ۱۹۷۷ و در معبد اللات توسط باستان شناسان لهستانی کشف شد.

 

«محمود حمود»، رئیس اداره آثار تاریخی سوریه نیز گفت: این مجسمه‌ی مرمت‌شده اکنون در موزه ملی دمشق در معرض دید مردم قرار گرفته است اما احتمالا در آینده به مکان اصلی خود در موزه پالمیرا بازگردانده خواهد شد.

 

گروه تروریستی داعش در دسامبر ۲۰۱۶ برای دومین بار کنترل شهر تاریخی پالمیرا در دست گرفت و این بار طاق معروف نصرت، بنای تاریخی تتراپیلون و همچنین آمفی تئاتر قرن دومی این شهر تاریخی را پیش از بیرون رانده شدن در ماه مارس امسال تخریب کردند.

تازه های گردشگری

پربازدیدها

اخبار

  • دسته‌ها
  • کليه حقوق اين سايت متعلق به سفریابی می باشد . شما می توانید از سایت سفریابی در صورت پذیرش موافقت نامه کاربری استفاده نمایید.