X appاپلیکیشن اندروید سفریابی دریافت

کشورهایی که لیاقت گردشگر بیشتری دارند

گردشگری داخلی
date۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
comment0

سفر کردن همیشه فعالیتی جذاب بوده اما سفر به مکان های ناشناخته و کمتر شاخته شده می تواند علاوه بر جالب بودن هیجان هم داشته باشد.

 

چند وقت پیش نشنال جئوگرافی مطلبی را منتشر کرد تحت عنوان ۱۰ کشور که لیاقت گردشگر بیشتر را دارند؛ زمانی که این مطلب را باز کردم، متوجه شدم خیلی از کشور هایی که حتی فکرش را هم نمی کردم در این لیست موجود هستند. با خودم فکر کردم این مطلب می تواند برای شما هم جذاب باشد چرا که قطعا شما را با نکات خواندنی ای در رابطه با برخی از کشورها آشنا می شوید.

 

۱. کشور ارمنستان

کشور ارمنستان یکی از همسایه های شمالی ایران است و دارای طبیعت، تاریخ، فرهنگ و معماری غنی، ناب و دیدنی است. این کشور که در زمان های بسیار دور جزیی از خاک ایران بوده، قسمت اعظمی از از فرهنگش را از ایران باستان به ارث برده است. این کشور زیبا هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران ایرانی است. با هم تعدادی از مقاصد گردشگری کشور ارمنستان را مرور می کنیم.

 

تعدادی از جاذبه های گردشگری ارمنستان: صومعه گغارد، دریاچه سوان، قلعه موزه اربونی، پارک عشاق، موزه گالری ملی ارمنستان

 

دریاچه سوان: این دریاچه که بزرگ ترین دریاچه قفقاز و از بزرگ ترین دریاچه های کوهستانی آب شیرین در جهان است. در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده. نام سوان از ریشه اورارتویی سیونا و به معنی «سرزمین دریاچه ها» گرفته شده است. این دریاچه یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری ایروان، پایتخت ارمنستان است.

 

صومعه گغارد: صومعه گغارد، اولین کلیسای غاری دنیاست، که با معماری منحصر به فرد خود در چهل کیلومتری ایروان، در استان کوتایک ، ارمنستان واقع شده است. گغارد به معنی سرنیزه است. گغارت به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو ثبت شده است.

۲. کشور نیکاراگوئه

دومین جایگاه این لیست (۱۰ کشور ناشناخته دنیا که لیاقت گردشگر بیشتری را دارند) به کشور نیکاراگوئه اختصاص یافته است. این کشور در آمریکای مرکزی واقع شده است و پایتخت آن ماناگوآ است. این کشور یکی از کشورهایی است که دارای تنوع زیستی بسیار زیادی است و این برای گردشگران یک جور هیجان محسوب می شود، چرا که با سفر به یک کشور می توانند تجربیات متفاوت تری داشته باشند، یکی دیگر از دلایلی که باید به این کشور سفر کنید این است که در نیکاراگوئه می توانید آتشفشان های فعال را ببینید که در کمتر جایی می توان آن ها را مشاهده کرد.

 

با وجود اینکه سالانه بیش از ۱ میلیون گردشگر به آنجا می روند اما نیکاراگوئه هنوز سرزمینی ناشناخته مانده است.به هر حال کسانی که به دنبال سفرهای هیجان انگیز در آمریکای مرکزی هستند نیکاراگوئه بهترین انتخاب است.

 

جاذبه های گردشگری نیکاراگوئه: کلیسای جامع لئون، آتشفشان های فعال، تخته سوای بر روی دامنه کوه ها، سواحل نیکاراگوئه

 

کلیسای جامع لئون: کلیسای جامع لئون بزرگترین کلیسا در آمریکای مرکزی است که ساخت آن در سال ۱۸۱۴ به اتمام رسید و در سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

تخته سواری: کوه آتشفشانی سیرونگرو در نیکاراگوئه یکی از پایگاه های آتشفشان سوارها است. شرکت کنندگان در این مسابقه، با پوشیدن لباس های مخصوص و گذاشتن کلاه ایمنی سعی می کنند تا حد امکان خود را از خطرات مصون نگه دارند. آتشفشان سواری به دلیل اینکه ممکن است فرد با سرعت زیاد به مواد مذاب سفت شده برخورد کرده و زخمی شود بسیار خطرناک است.

 

۳. کشور نپال

کشور نپال یک کشور کوهستانی است و بیشترین محدوده ی این کشور بر فراز و دامنه های رشته کوه های بلند هیمالیا قرار دارد. نپال یکی از کشورهای بسیار کم توسعه یافته ی جهان است که اغلب مردم آن به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. کشت عمده ی نپالی ها برنج ، لوبیا و ذرت است و جنگل داری در این کشور بسیار دارای اهمیت است. هشت قله از چهارده قله ی بلند دنیا در این کشور قرار گرفته است. کوه بلند اورست که بلند ترین قله ی جهان است نیز در کشور نپال قرار دارد و از جاذبه های گردشگری نپال است. جنوب کشور نپال بسیار مرطوب است و زمین های فوق العاده حاصلخیزی دارد. جالب است که این کشور با این که در مجاورت اورست قرار دارد اما جزو ۱۰ کشور ناشناخته دنیا است.

 

جاذبه های گردشگری نپال: معابد بودایی (پاگوداها)، شهر کاتماندو، محوطه های میراث جهانی پاشوپاتینات، قله ی اورست و هفت قله ی بلند دیگر

 

معابد بودایی: پاگودا به گونه‌ای برج می‌گویند با بام‌هایی چندلا و رده‌وار. این برج ها معمولا به عنوان نیایشگاه هایی برای پیرروان آیین های مختلف کاربرد دارد.

قله اورست: قله اورست توجه بسیاری از کوه‌نوردان در تمام رده‌ها را جلب کرده‌است. از کوه‌نوردان حرفه‌ای و مجرب تا کوه‌نوردان مبتدی که مایل به پرداخت مبالغ قابل توجهی هستند تا توسط کوه‌نوردان حرفه‌ای راهنمایی شوند و صعودی کامل و موفقیت‌آمیز را رقم بزنند. در هر صورت به نظر نمی رسد بتوان بی خیال صعود به این قله معروف شد.

 

۴. کشور ایران

شاید برای شما هم جالب باشد که ایران هم جزو ۱۰ کشور کمتر شناخته شده دنیا که لیاقت گردشگر بیشتر را دارند؛ قرار دارد. اما در هر صورت این باعث خوشحالی است. البته در این ایران نیز مکان های ناشناخته زیادی وجود دارد که حتی برخی از ایرانیان نیز آن را نمی شناسند. اما کشور ایران به دلیل طبیعت زیبا، چهار فصل بودن و شهره بودن آن ها به مهمان نوازی مورد توجه قرار گرفته است. جاذبه های گردشگری ایران که در این لیست به آن ها اشاره شده است را با هم در زیر می خوانیم.

 

جاذبه های گردشگری ایران: استان اصفهان، استان یزد، استان شیراز

 

استان اصفهان: خب همه ما می دانیم که اصفهان به شهر نصف جهان معروف است، تعداد زیادی از بناهای تاریخی معروف ایران همانند میدان نقش جهان که پر از جاذبه های گردشگری است در این شهر قرار گرفته است. مساجد و بناهای مشهور زیادی در این شهر قرار دارد.

 

شهرشیراز: بیشتر شهرت شهر شیراز به تخت جمشید و محوطه پاسارگاد مربوط می شود، البته نمی توان از این نکته هم چشم پوشی کرد که شیراز یکی از قطب های فرهنگی ایران نیز هست. آب و هوای این شهر هم که همیشه زبانزد خاص و عام بوده است.

۵. کشور کوزوو


شما هم احتمالا مثل من اسم این کشور را هم تا به حال نشنیده بوده اید. این کشور نیز جزو ۱۰ کشور ناشناخته دنیا است. کشور کوزوو از غرب با کشورهای آلبانی و مونته نگرو، از شمال و شرق با کشور صربستان و از جنوب با جمهوری مقدونیه همسایه‌است. بیشتر نژاد این کشور را آلبانیایی‌ها تشکیل می‌دهند، اما ۴ درصد را صرب و ۴ درصد را بقیهٔ نژادها تشکیل می‌دهند. دین بیشتر مردم این کشور، اسلام است، اما تعدادی ارتدوکس و کاتولیک و پیروان بقیهٔ دین‌ها هم ساکن این کشور هستند.

 

جاذبه های گردشگری کوزوو: چشم اندازهای جذاب، پیست اسکی ها، شهر پریشتینا

 

پیست اسکی های معروف کوزوو: این کشور به پیست اسکس هایش معروف است و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران به قصد استفاده از پیست های اسکی و دیدن چشم اندازهای بی بدیل این کشور راهی آن می شوند.

 

شهر پریشتینا: این شهر به شهر کافه ها معروف است. کوچه کوچه آن از کافه پر است و همه هم پر رونق.

۶. کشور ازبکستان

سفر به ازبکستان، کشوری که زبان رسمی آن فارسی نیست اما مردم در برخی از شهرهای آن فارسی حرف می زنند ؛ ازبکستان در روزگاری نه چندان دور به سرزمین ایران تعلق داشت و سفر به آن ، سفری هیجان انگیز خواهد بود. سفر به آسیای میانه می تواند برای خیلی ها جالب باشد و حس نوستالژی خوبی برای آنان فراهم آورد.

 

جاذبه های گردشگری ازبکستان: منطقه رجیستان، گور امیر، مقبره شاه زِنده، برج تاشکند، مسجد بی بی خانم سمرقند

 

مقبره گور امیر: بنای معروف به گور امیر از آثار ارزشمند کشور ازبکستان می باشد و به خاطر پیوستگی که با قبر تیمور لنگ دارد، معروفترین اثر در گنجینه معماری سمرقند به حساب می آید. این بنا در سال ۸۰۷ هجری احداث شد. گنبد و بارگاه این بنا با کاشیکاری ایرانی مزین است.


مقبره شاه زِنده: گفته می شود آرامگاه شاه زنده اشاره به قاسم بن عباس، پسر عموی حضرت محمد (ص) دارد که اسلام را به این منطقه آورد. بر پایه باور مردم، هنگامی که سر قاسم بریده شد، وی سرش را به دست خویش گرفت و به چاهی که در این آرامگاه است رفت و غایب شد.

۷. کشور آلبانی

آلبانی از شمال غرب با مونته‌نگرو، از شمال شرق با کوزوو، از سوی خاور با مقدونیه و از طرف جنوب و جنوب شرقی با یونان همسایه‌است. در سمت غربی آلبانی دریای آدریاتیک و در سمت جنوب غربی آن دریای ایونی قرار گرفته‌اند. ساحل آلبانی در تنگه اوترانتو با ساحل ایتالیا ۷۲ کیلومتر فاصله دارد. آلبانی دارای تمدن و فرهنگ دیرینه و کهنی است. شواهد و مدارک بی‌شمار کشف شده از دوران نوسنگی، آلات و ابزار سنگی مورد استفاده قرارگرفته در عصر سوم دوره حجر است.

 

جاذبه های گردشگری آلبانی: دریاچه اوهرید، مناطق یونانی، مناطق رومی، مسجد ادهم بیگ

 

دریاچه اوهرید: این دریاچه در مرز کوهستانی آلبانی و مقدونیه واقع شده است. اوهرید یکی از قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین دریاچه‌های اروپا محسوب می‌شود. در سال ۱۹۷۹ هنگامی که این دریاچه توسط یونسکو بعنوان میراث جهانیاعلام شد اهمیت آن افزایش یافت. اوهرید عمیق‌ترین دریاچه شبه جزیره بالکان با ۲۸۸ متر عمق می‌باشد.

مسجد ادهم بیگ: این مسجد تاریخی ترین مسجد در کشور آلبانی است که بار ها و بار ها در طول تاریخ مورد تجاوز قرار گرفته و قصد تخریب آن را داشته اند.

۸. کشور تیمور شرقی

قطعا این کشور جزو ۱۰ کشور ناشناخته دنیا است. برای من که واقعا شنیدن و دیدن اسم چنینی کشوری در این لیست جالب بود. بعد از کمی تحقیق متوجه شدم که این کشور مدتی پیش از کشور اندونزی اعلام استقلال کرد و خود تبدیل به کشوری جدا شد. پایتخت آن دیلی است. تیمور شرقی بیش از یک میلیون جمعیت دارد که اکثر آنان مسیحی کاتولیک هستند. من که اطاعات بیشتری از این کشور نتوانستم به دست بیاورم اما اگر شما راجع به آن اطلاعاتی دارید ما خوشحال می شوید تا ما را نیز آگاه تر کنید.

 

۹. کشور گرجستان

این کشور تاریخی طولانی داره. گرجستان دومین کشور در جهانه که دین مسیحیت رو به عنوان دین رسمی در قرن چهارم پس از میلاد انتخاب کرد. مردم اینجا به مهمان نوازی معروفند و سنت ها و غذاهاشون طرفداران زیادی داره. حدود ۸۴ درصد از مردم گرجستان مسیحی ارتودکس و ۱۰ درصد مسلمانن. گرجی ها نه روسی هستن نه ترک و نه فارس بلکه از فرهنگ مستقلی برخوردارن. فرهنگی که ۹۰۰۰ سال است حفظ اش کرده اند. گرجستانی ها به زبان گرجی صحبت می کنن و با الفبای گرجی می نویسن که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان به حساب میاد.

 

جاذبه های گردشگری گرجستان: حمام سولفور، تندیس کارتلیس، شهر تفلیس

 

تندیس کارتلیس: کارتلیس دِدا به معنای مادرِ کارتلی (گرجستان)، یک مجسمه بر فراز بلندی های اطراف شهر تفلیس پایتخت گرجستان، و بر روی ‘تپه های سولولاکی‘ بنا شده و تقریباً از تمام نقاط شهر قابل رویتِ. امروز ‘مادر گرجستان’ به نمادی برای تفلیس تبدیل شده. اکثر کشورهای شوروی سابق مثل ارمنستان و گرجستان دارای مجسمه مادر هستند. تندیسی ۲۰ متری از آلومینیوم که تقریبا از هر جای تفلیس دیده می شه. این تندیس نشان دهنده زنی با شمشیری در یک دست و کاسه ای در دست دیگر است. کاسه برای پذیرایی از کسانی که با دوستی وارد گرجستان میشن و شمشیر برای آن ها که با دشمنی وارد میشن. این مجسمه یکی دیگر از جاذبه های توریستی تفلیس به شمار میره.

حمام سولفور: در این کشور حمام های سولفور متعددی وجود دارد. یکی از آنها که در محله ارتاجالای شهر تفلیس واقع شده به حمام شاه عباس معروف است کاشی کاری های آن به سبک صفویه و احتمالا زمان ساخت آن مربوط به آن دوران می باشد. این حمام هیچ وسیله گرم کننده ای ندارد و آب گرم آن کاملا طبیعی است و باور بر این است که دارای اثرات درمانی می باشد.

۱۰. کشور تونس


شهری قدیمی و باقی مانده از قرن ۱۲ می باشد که این شهر دارای قلعه ای با دروازه هایی برای ایجاد ارتباط با خارج بازارهای شلوغ با معماری اسلامی حمام هایی به سبک عربی کاروانسرای خیابان های رنگارنگ که هر خیابان در شهر مدینه نمایانگر تجارتی متفاوت است و بهترین تجار در این شهر به تجارت جواهر آلات ابریشم عطر و سنگهای قیمتی می پردازند.

 

جاذبه های گردشگری تونس: شهر دوگا، کلیسای سنت لوئیس، بولا روجا

 

شهر دوگا: این شهر که بازمانده آثار تاریخی لیبی، پونیکی است از دوره روم باقی مانده است. باقی مانده این شهر تاریخی که نمایانگر نحوه زندگی مردم در زمان اشغال تونس ( پونیک ) توسط رومی ها بوده و شامل تئاتر رومی حمام آثار معماری معابد ساختمان ها کاخ ها و سایر آثار به جای مانده از آن دوره است که به عنوان یکی از مفاخر معماری تاریخی تونس محسوب می شود.

کلیسای سنت لوئیس: این کلیسا در تپه های باستانی کارتاژ واقع شده و ملقب به کلیسای کاتولیک روم است.نوع معماری آن بیزانسی شمال آفریقا هست که در فاصله سالهای ۱۸۸۴ تا ۱۸۹۰ میلادی ساخته شده است. این کلیسا بر روی تپه ای قدیمی بنام بیرسا ((Byrsa که در نزدیکی محل پیدایش پونیکی های قدیم و سپس شهر رومی ها بوده واقع شده است.

وبسایت چیدانه

تازه های گردشگری

پربازدیدها

گردشگری داخلی

آلاچیق فلزی
فروشگاه اینترنتی برنا
  • دسته‌ها
  • کليه حقوق اين سايت متعلق به سفریابی می باشد . شما می توانید از سایت سفریابی در صورت پذیرش موافقت نامه کاربری استفاده نمایید.